Początek

Jesteś na początku swojej drogi. Wiesz, że chcesz się rozwijać, ale nie masz pojęcia, od czego zacząć. Zewsząd kuszą Cię kursy i książki. Coache, guru i trenerzy obiecują Ci najwspanialsze efekty. Jednak skąd masz wiedzieć, czy ich oferta jest na pewno dostosowana do Twoich potrzeb? Czy sama dokładnie wiesz, w którym kierunku chcesz pójść? Ja na początku nie wiedziałam. I podejrzewam, że mało jest osób, które od samego rozruchu miały klarowną wizję swojego rozwoju. 

Dlatego na początek przygotowałam dla Ciebie narzędzie, które zdecydowanie Ci pomoże. Nazywa się Koło Życia i zdecydowanie nie jest moim wynalazkiem. Próbowałam dotrzeć do źródła i autora tego narzędzia, ale nie udało mi się. W każdym razie Koło Życia jest powszechnie wykorzystywane przez osoby, które są na początku, albo stoją na rozdrożu. Warto wykonywać to ćwiczenie co jakiś czas, na przykład co roku w okolicy wyznaczania sobie celów rocznych. Ja jednak wykonuję je co kwartał. Dzięki temu zawsze wiem, w którą stronę mam iść. 

Koło Życia jest prostym narzędziem i wygląda tak:

Na koło nanosi się kropki, które zaznaczają, w którym miejscu w danej chwili jesteś. Oczywiście jest to Twoja subtelna ocena.  Na przykład rodzinę możesz ocenić na 9, a finanse na 5. Rozwój duchowy na 3, a karierę na 6. Wszystko zależy od Ciebie i od tego jak się w danej chwili czujesz. 

Po zaznaczeniu kropkami w poszczególnych kategoriach rysujesz łączącą je linię. Im bardziej kształt przypomina koło, tym lepiej. Może być jednak, że kształt będzie bardziej gwiazdą lub wyjątkową pokraką. Nie przejmuj się tym. Im bardziej krzywy kształt, tym klarowniejsza twoja droga. Dlatego, że w pierwszej kolejności powinnaś zająć się tą sferą, w której kropka znajduje się bliżej środka. Im niższy poziom Twojego zadowolenia, tym pilniejsza powinna być interwencja. 

Przygotowałam Ci takie uproszczone, niekolorowe koło życia z dokładnym opisem i instrukcją do druku. Rozpisałam też, co oznaczają poszczególne kategorie: co to jest zadowolenie z rozwoju duchowego, czym się różni kariera od finansów itd. Możesz je całkowicie za darmo pobrać tutaj:

Dzięki temu, że będziesz miała to kolo przed sobą i ćwiczenie wykonasz ręcznie, będziesz dokładnie wiedziała, dokąd pójść i z kim rozmawiać, albo w jakie książki zainwestować.

Zawsze możesz też zaglądać na tego bloga. Dzielę się tu z Tobą wszystkimi swoimi narzędziami, jakie posiadam, ponieważ zależy mi na tym, żeby coraz więcej kobiet rozwijało swój ukryty potencjał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magdalena Rolnik