Dlaczego warto stosować dzielenie dochodu na sześć kategorii wydatków?

Witaj Kochana!
Jesteś już zmęczona tym, że Twoje pieniądze zawsze kończą się przed końcem miesiąca? Znudziło Cię ciągłe liczenie groszy i ciągłe martwienie się o to, czy dasz radę zapłacić rachunki? Jeśli tak, mam dla Ciebie świetną metodę oszczędzania – sześć słoików!
Metoda ta polega na podziale Twoich dochodów na sześć kategorii wydatków. Każda kategoria ma swój własny słoik, którym będziesz zarządzać przez cały miesiąc. Przygotuj sześć słoików i nadaj im odpowiednie nazwy:

  • wydatki stałe – zdecydowanie największy, bo mieści 55% wypłaty. Jest przeznaczony na opłaty stałe (czynsz, abonamenty, jedzenie, paliwo)
  • przyjemności – przeznaczamy 10% dochodów;
  • duże zakupy – tutaj również wkładamy 10% dochodów i przeznaczamy na zakup większego AGD, samochodu itp. Powoli ilość kasy w słoiku będzie rosła, aż będziesz mogła sobie pozwolić na taki zakup;
  • edukacja – 10% dochodów, które przeznaczasz na rozwój – kursy, książki, a może szkolę?
  • inwestycje w przyszłość – tutaj umieszczamy kapitał na emeryturę, odpowiadający sumie 10% wypłaty;
  • dla innych – 5% dochodów przeznaczamy na prezenty dla innych, ale także na działalność charytatywną;

Teraz przystępujemy do kroku po kroku jak zacząć oszczędzanie.

Stwórz plan wydatków
Przed rozpoczęciem każdego miesiąca stwórz plan wydatków. To pomoże Ci zrozumieć, ile pieniędzy potrzebujesz na każdą kategorię i ile możesz odłożyć na oszczędności. Zrób to z dokładnością do grosza, a unikniesz niespodzianek.

Zmień rutynę
Jeśli Twoja rutyna wiąże się z ciągłym kupowaniem kawy czy jedzenia na mieście, zastanów się, jak to zmienić. Zamiast kupować jedzenie na wynos, weź ze sobą lunch do pracy. To samo z kawą – kup swój ulubiony smak w sklepie i przygotuj ją samodzielnie w domu. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale też zjesz zdrowiej.

Dziel pieniądze
Kiedy już masz plan wydatków, podziel swoje pieniądze według słoików. Na początku miesiąca odłóż odpowiednią ilość pieniędzy do każdego słoika. To pomoże Ci kontrolować wydatki i uniknąć nadmiernego wydawania.

Utrzymuj równowagę
Pamiętaj, że każdego miesiąca może pojawić się coś nieprzewidzianego, co wpłynie na Twoje finanse. Jeśli coś się stanie, dostosuj swoje plany i wydatki, ale nie przekraczaj limitów w słoikach.

Odkładaj na oszczędności
Nie zapomnij o swoim słoiku na oszczędności. Odłóż do niego część swojego dochodu każdego miesiąca i rób to systematycznie. To pomoże Ci osiągnąć długofalowe cele finansowe, takie jak np. zakup własnego mieszkania.

Bądź cierpliwa
Pamiętaj, że oszczędzanie to proces. Nie oczekuj, że od razu osiągniesz swoje cele. Zmiana nawyków finansowych wymaga czasu i poświęcenia. Bądź cierpliwa i trzymaj się swojego planu.
Jak widzisz, oszczędzanie metodą sześciu słoików to nie tylko prosta, ale i skuteczna metoda na kontrolowanie swoich finansów. Wymaga to trochę wstępnego nakładu pracy, ale potem jest już tylko łatwiej. Dzięki temu będziesz miała większą kontrolę nad swoimi wydatkami i poczucie, że Twoje pieniądze są wykorzystane zgodnie z Twoimi celami. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magdalena Rolnik